Brak prawa jazdy przez długi czas był karany niezbyt wysokim mandatem, przez co część kierowców rezygnowała z przystępowania do egzaminu. Jednak od maja 2015 roku za brak odpowiednich uprawnień do prowadzenia pojazdem może grozić kara znacznie wyższa, niż jedynie mandat. Od czego zależy jej wysokość?
Co grozi za jazdę bez prawa jazdy w przypadku osoby, która nigdy nie przystępowała do egzaminu? Brak odpowiednich dokumentów w takiej sytuacji może oznaczać nie tylko mandat. Wysokość mandatu za brak prawa jazdy w takim przypadku to nadal 500 złotych, jednak po zmianie przepisów w 2015 roku, karą może być również zakaz prowadzenia pojazdów. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce wtedy, gdy dana osoba zostaje zatrzymana przez policję i już drugi raz nie posiada odpowiednich dokumentów potwierdzających uprawnienia.
Nieco inaczej jest w przypadku, gdy dana osoba nie ma odpowiedniego dokumentu przy sobie, na przykład dlatego, iż niedawno przystępowała do egzaminu na prawo jazdy i nie wyrobiono jeszcze potwierdzenia tego faktu lub po prostu kierowca nie wziął tego dokumentu z domu. Mandat wynosi wtedy tylko pięćdziesiąt złotych. Jego wysokość może się jednak zmienić, jeśli kierowanie danym pojazdem wymaga dodatkowych dokumentów, których kierowca również przy sobie nie ma. Punkty karne bez prawa jazdy nie grożą kierowcy wcale – nie są naliczane w żadnym z wymienionych przypadków.
Kara za jazdę bez uprawnień
Kary za brak prawa jazdy są wyższe w przypadku, gdy kierowca posiadał odpowiednie uprawnienia, lecz zostały mu one cofnięte. W takim przypadku możliwy jest mandat za brak prawa jazdy, ale karą może być nawet pozbawienie wolności do 2 lat. Tak jak w przypadku podanym powyżej, sąd może zastosować również karę w postaci zakazu kierowania pojazdami.
Różnice w wysokości mandatów za brak odpowiednich uprawnień mogą zaistnieć w przypadku różnych rodzajów pojazdów. Stosunkowo niski mandat grozi osobom kierującym rowerem – wynosi on tylko 100 złotych. Jednak trzeba przy tym pamiętać, że w takim przypadku specjalne uprawnienia często nie są konieczne – osoba dorosła, która kieruje rowerem, musi mieć przy sobie jedynie dowód osobisty. Posiadanie karty rowerowej to obowiązek, który dotyczy jedynie osób poniżej osiemnastego roku życia, jeżdżących po drogach publicznych.
Grzywna i pozbawienie lub ograniczenie wolności to jedyne konsekwencje, jakie mogą pojawić się w przypadku poruszania się pojazdem bez odpowiednich uprawnień. Jeśli dana osoba nie zdała egzaminu, nie ma także ubezpieczenia OC, to oznacza duże problemy w sytuacji, gdy spowoduje ona wypadek. W takim przypadku naprawienie wszystkich szkód należy właśnie do nieubezpieczonego kierowcy. Często to także nie wystarczy – jeśli sąd stwierdzi, że kierowca jest dodatkowo winny spowodowania wypadku śmiertelnego, wtedy kara jest zwykle adekwatna do winy i poza grzywną oznacza to zazwyczaj karę pozbawienia wolności. Jeśli jednak winnym kolizji jest kierowca drugiego samochodu, wtedy warto udać się do sądu, ponieważ wtedy to on jest zobowiązany do płacenia i odbycia kary.
Prosty motyw jak chcą zabrać prawo jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h na godzinę. Mówcie, że nie macie przy sobie dokumentu. Za brak jest zero punktów i 50 zł mandatu. A prawo jazdy w kieszeni.
Kara za brak prawa jazdy jest tak śmieszna, że właściwie nie ma żadnego sensu, żeby je wyrabiać. Po co ponosić koszty, jak jeżdżę 30 000 km rocznie i policja zatrzymuje mnie raz na 3 lata? A wcale nie jestem super grzeczny, zdarza mi się przycisnąć.
Mi cofnęli prawko na trzy miesiące za ten debilny przepis o przekraczaniu o 50 km/h w terenie zabudowanym. Oczywiście na dwupasmowej drodze w Redzie, ale uuuuj tam. Za 5 dni oddają, a w tym czasie zmieniłem trasę z głównej, jeżdżę boczną ul. Leśną codziennie i ani razu żadnego patrolu nie było, który mógłby nas zatrzymać. A jakby był, to i tak w 4 jeździmy, więc wicie rozumicie 😀