Punkty karne są w zasadzie nieszkodliwe, jeśli oczywiście dana osoba nie jest zawodowym kierowcą i akurat nie poszukuje pracy. Problem pojawia się jednak, gdy punktów karnych jest zbyt dużo. Kiedy należy zacząć uważać?
Za ile punktów zabierają prawo jazdy – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem pojazdu. Ponad dwadzieścia cztery punkty karne to okoliczność, która pozwala na zatrzymanie prawa jazdy. By tego uniknąć, warto jest na bieżąco orientować się, ile ma się ich już na swoim koncie. Pozwala to na przykład na unikanie wykroczeń, gdzie liczba ewentualnych punktów karnych jest duża. Najprościej jest unikać tego typu sytuacji poprzez przepisowe poruszanie się po drodze.
Punkty karne za zbyt szybką jazdę
Punkty karne najczęściej dostaje się za przekraczanie dopuszczalnej prędkości. Obecnie przepisy pod tym względem zostały zaostrzone. Dlatego też należy bardzo uważać, by limit punktów karnych nie został przekroczony, ponieważ już w przypadku przekroczenia prędkości o kilkanaście kilometrów, grożą aż dwa punkty karne.
Wiele osób zdaje sobie sprawę, za ile punktów karnych zabierają prawo jazdy i skrupulatnie pilnuje limitu. By dowiedzieć się, ile ma się obecnie punktów karnych, wystarczy zapisywać mandaty lub najlepiej udać się na najbliższą komendę. Świadomość dokładnej liczby punktów karnych pozwala uniknąć niemiłych niespodzianek i lepszą nad nimi kontrolę. W najbliższym czasie możliwe będzie również bezpieczne sprawdzenie punktów karnych przez internet.
Punkty karne z fotoradaru
Uważać na punkty karne można na wiele sposobów. Warto dokładnie zapoznać się z obecnymi przepisami ruchu drogowego i unikać wysoko punktowanych wykroczeń. Przydatnym rozwiązaniem w przypadku mandatów pochodzących z fotoradarów, może być brak wskazania osoby kierującej pojazdem w chwili wykonania zdjęcia – koszt samego mandatu jest wtedy wyższy, ale punkty karne nie są naliczane. Z takiego rozwiązania korzysta bardzo wiele osób – głównie te, dla których kierowanie pojazdem mechanicznym jest codzienną pracą. Takie też osoby decydują się często na „sprzedawanie” punktów karnych przez internet.
Roczny limit punktów karnych
Ile można mieć punktów karnych w ciągu roku? Podana liczna dwudziestu czterech punktów obowiązuje w ciągu trwania jednego roku. Po upływie dwunastu miesięcy punkty karne są kasowane automatycznie. Zmiana przepisów sprawiła, że usuwanie punktów karnych jest obecnie trudniejsze, co ma zmusić kierowców do większej ostrożności. Nowy kurs ma być także droższy – średnio o sto złotych od poprzedniego. Te zasady miały wejść już od 2016 roku, jednak ostatecznie stanie się to dopiero w roku 2017. Mimo to wiele osób śpieszy się, by anulować punkty karne jeszcze na starych zasadach.
Bez sensu jest limit punktów karnych, bo wprowadza tylko zamieszanie. Powinna być prosta zasada: dostajesz trzy mandaty w roku, to znaczy, że łamiesz przepisy regularnie. 10 tys. zł kary i tracisz prawko na pół roku. I nie byłoby szaleństwa na drogach i cwaniaczków na zderzaku na zatłoczonej obwodnicy.
Odwrotnie. Powinno być tak, że limit punktów karnych zostawiamy ten sam, ale za każde wykroczenie podnosimy dwukrotnie. Teraz za przekroczenie prędkości dostaniesz maksymalnie 10 punktów. Czyli de facto muszą złapać trzeci raz wariata, który jeździ za szybko, żeby zabrać mu prawo jazdy!
No nie do końca bo przecież punkty karne to nie wszystko. Jak przekroczysz w terenie zabudowanym o 50 km/h na godzinę, to nie tylko dostaniesz 10 punktów karnych, ale też tracisz prawo jazdy na trzy miesiące. Dla mnie zastanawiające jest to, że działa to w zabudowanym, a na autostradzie już nie. Ciekawe czy jest to zgodne z ustawą prawo o ruchu drogowym, a przede wszystkim czy jest zgodne z konstytucją.