Przedawnienie punktów karnych

Przedawnienie punktów karnych
3.3 (66.52%) 89 vote[s]

Przekroczenie limitu punktów karnych grozi utratą prawa jazdy. Zdarza się, że dzieje się to z zaskoczenia – w przypadku zatrzymania przez kontrolę policyjną. Dlatego też warto kontrolować liczbę punktów karnych poprzez notowanie mandatów lub wizytę na komisariacie, gdzie policjanci mogą znaleźć informację o punktach w systemie. Kiedy znikną punkty karne?

Punkty karne znikają z systemu samoistnie po ich przedawnieniu. To następuje po roku od zanotowania wykroczenia – warto zapisać sobie terminy, ponieważ punkty karne sumują się, a ich przedawnienie następuje sukcesywnie. Zapisywanie dat często pozwala na uniknięcie utraty prawa jazdy. W planach jest wprowadzenie dłuższego szkolenia, dzięki któremu możliwe będzie wykasowanie wszystkich punktów karnych z całego roku.

Kiedy przedawniają się punkty karne

Na czym polega przedawnienie punktów karnych? Punkty znikają z systemu po dwunastu miesiącach po popełnieniu wykroczenia. Zasada ta dotyczy wykroczeń wszelkiego typu, za które kierowca dostał punkty karne. Uważać należy zwłaszcza na mandaty z fotoradarów – punkty zostają naliczone pod datą popełnienia wykroczenia, a nie otrzymania mandatu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku, gdy liczba punktów karnych niebezpiecznie zbliża się do limitu, lepiej jest spróbować uniknąć naliczenia kolejnych, jeśli pochodzą one właśnie z fotoradaru. Wystarczy jedynie nie podać danych domniemanego kierowcy. Zdjęcia wykonane przez fotoradar rzadko pozwalają na bezbłędną identyfikację kierowcy, a mandaty docierają do właściciela pojazdu nawet z dwumiesięcznym opóźnieniem. Przez to często nawet niemożliwe jest stwierdzenie, kto powinien zapłacić mandat i przyjąć punkty karne. Jeśli mandat zapłaci właściciel pojazdu bez podawania danych kierowcy, opłata będzie wyższa, ale punkty karne nie zostaną przypisane nikomu.

Kiedy kończą się punkty karne

Kiedy znikają punkty karne? Chociaż bardzo często mówi się o tym, iż punkty karne znikają już po roku, to jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że dzieje się tak tylko wtedy, gdy mandat został opłacony. Jeśli sprawa została skierowana do sądu, punkty karne nadal mogą tymczasowo figurować w systemie. Warto o tym pamiętać, by przypadkiem nie przekroczyć dopuszczalnego limitu. Dopiero po opłaceniu wszystkich mandatów, warto po roku przejść się jeszcze raz na komisariat i upewnić się, że punkty zostały wykasowane. Policja może wydrukować również specjalne zaświadczenie o liczbie punktów karnych, które bywa przydatne w przypadku poszukiwania pracy jako zawodowy kierowca. Jeśli mandaty nie zostaną opłacone, punkty karne pozostaną – takie działanie ma na celu zmuszenie kierowców do płacenia należności.

W najbliższym czasie zostanie wprowadzony system, który pozwoli na samodzielne sprawdzanie punktów karnych. Obecnie jednak nie okazał się on niezawodny, dlatego prace nad jego udostępnieniem nadal trwają. Ułatwi to kontrolę liczby punktów karnych, co uchroni wielu kierowców przed utratą prawa jazdy.

9 replies on “Przedawnienie punktów karnych”

  1. Yeti pisze:

    Nikt tego praktycznie nie wie: przedawnienie punktów karnych liczy się od czasu, kiedy mandat zapłacimy. Jak nie zapłacimy, to punkty są na koncie i nigdzie nie znikają. I zbiera się limicik i każdy policjant ma prawo a nawet obowiązek zabrać takiemu delikwentowi prawo jazdy.

    • KNP pisze:

      Policjant to może najwyżej zatrzymać prawo jazdy. I to jak mu łaskawie dam, bo przecież mogę jechać bez dokumenty, za co ukarze mnie ogromną grzywną w wysokości 50 zł, która doprowadzi mnie do bankructwa. Na razie prawo jest po stronie ludzi, a nie drakońskich kar, jak w niektórych lewackich krajach.

      • Kamilos607 pisze:

        Niestety na dzień dzisiejszy to wygląda tak:
        Nie masz dokumentu (prawa jazdy) dostajesz mandat 500 zł. Następnie musisz stawić się na komendę wraz z prawem jazdy (ewentualnie zablokują je w systemie)

      • Kkk pisze:

        Kolego maszmandat 50 za brak dokumentów, a brak uprawnień jeśli dobrze pamiętam to przestępstwo karne a to inna bajka.

      • Robert pisze:

        Aleś kretyn, kary powinny być dużo dużo wyższe. Jak nie umiesz jeździć i stosować się do przepisów to powinieneś być karany najsurowiej jak się da. A jak wsiądziesz za kółko bez dokumentu to grzywna taka, żebyś się zesrał albo wyrok. Ludzie co za kretyn. Izolować to mało.

    • He he he he pisze:

      Bzdura.
      Punkty zerują się rok po popełnieniu wykroczenia.

  2. Alistar pisze:

    Nic się w policyjnej kartotece nie wymazuje. Niby nie mamy po roku punktów karnych ale i tak figurują te wszelkie nasze wykroczenia oraz karne punkty z poprzednich lat. Sam się o tym przekonałem. Zerowanie punktów jest fikcją. Sprawdzcie sami u pierwszego lepszego policjanta z Drogówki.

  3. chcialbym sprawdzic ile mam punkow karnych

  4. Andrzej pisze:

    Potwierdzam pkt karne pozostają w ewidencji Policji nie zostają wymazane pomimo tego ze powinny zniknąć z ewidencji. Przekonałem sie o tym osobiście pod koniec ubiegłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *