Taryfikator mandatów to ułatwienie dla kierowców i pieszych, ale także policjantów. Właśnie z niego kierujący pojazdami i nie tylko, mogą dowiedzieć się, co grozi za konkretne wykroczenie drogowe. Kiedy informacje zawarte w taryfikatorze mandatów mogą naprawdę się przydać?
Dzięki taryfikatorowi można szybko dowiedzieć się, za jakie wykroczenia grozi kara, bez konieczności kartkowania całego kodeksu ruchu drogowego i listy nowych przepisów. Taryfikator jest zazwyczaj zmieniany na bieżąco, dzięki czemu szybko można zorientować się, czy wysokość mandatu za dane wykroczenie nie uległa zmianie. Dla kierowców w taryfikatorze zostały podane również punkty karne, które są naliczane między innymi za przekroczenie prędkości. Oprócz podanej wysokości mandatu i nazwy wykroczenia, za które grozi kara, w taryfikatorze mandatów podany jest również numer artykułu, z którego pochodzi dany przepis. Dzięki temu w razie wątpliwości można szybko sprawdzić podstawę prawną.
Mandaty dla pieszych i kierowców
Warto uświadomić sobie, że mandaty na drodze dotyczą nie tylko kierowców prowadzących samochody. Na tego typu karę pieniężną narażeni są także rowerzyści i piesi, ponieważ oni również są uczestnikami ruchu drogowego. Taryfikator mandatów często spełnia także rolę uświadamiającą – wiele osób nie zdaje sobie sprawy, za jakie wykroczenia na drodze należy się mandat. W przypadku pieszych powodem kary może być przechodzenie w niedozwolonym miejscu, w przypadku rowerzysty – np. brak oświetlenia po zmierzchu. Nie należy się jednak oszukiwać – mandaty za wykroczenia na drodze dotyczą w większości przypadków głównie kierowców, prowadzących samochody osobowe.
Taryfikator mandatów dla kierowców
W taryfikatorze mandatów łatwo jest znaleźć wykroczenia interesujące daną osobę. Został on podzielony na części przeznaczone dla kierowców i pieszych. Można dowiedzieć się, co grozi za brak ważnych uprawień do kierowania pojazdem – w tym jakie aktualne wysokości mandatów obowiązują w konkretnym przypadku. Mandat za zostawienie prawa jazdy w domu jest niższy, niż w przypadku, gdy dana osoba nigdy nie miała takiego dokumentu.
Pomocne w przypadku kierowców jest także określenie maksymalnego mandatu, grożącego za dane wykroczenie. Szczególnie istotne jest to w przypadku nowych przepisów dotyczących prędkości samochodów w terenie zabudowanym. Obecnie znaczne przekroczenie szybkości grozi wysokim mandatem, a także odebraniem prawa jazdy. W taryfikatorze zostały wyszczególnione mandaty za przekroczenie prędkości o dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści, czterdzieści i pięćdziesiąt kilometrów. Oprócz taryfikatora mandatów, w tym przypadku warto sięgnąć również po taryfikator punktów karnych, ponieważ ich liczba zwiększyła się po zmianie przepisów.
Chociaż po przejrzeniu taryfikatora mandatów można zauważyć, że kary za niektóre wykroczenia są dość wysokie, to trzeba pamiętać o tym, iż dla kierowcy o wiele bardziej dotkliwe w skutkach są punkty karne. Po przekroczeniu odpowiedniego limitu skutkują one odebraniem prawa jazdy, dlatego warto kontrolować nie tylko wysokości mandatów, ale także sumę punktów karnych w danym roku.
Tyle było gadania przed wyborami, że podniosą mandaty, że się skończy że to i tamto. I co? Zatrzymują mnie ostatnio chłopcy radarowcy i okazuje się, że 200 zł mandatu 😀 To już nawet nie ma się co targować, jeszcze na chipsy chciałem im dać żeby smutno nie było…
W Polsce są najniższe mandaty w całej Europie. Gorzej jest chyba tylko w Rumunii i pozostałościach po Rosji, a tak naprawdę u nich się przecież gorzej zarabia, więc i mandaty mogą być niższe. Fakty są takie, że jak na Słowacji ponieśli wysokość mandatów trzykrotnie, to liczba wypadków spadła o 40%. I nie trzeba było żadnych innych zmian wprowadzać.
w porównaniu do UE w Polsce są bardzo niskie mandaty..