Punkty karne dla młodego kierowcy

Punkty karne dla młodego kierowcy
4.5 (90.91%) 11 vote[s]

Praktycznie co roku zmieniają się przepisy o ruchu drogowym i zasady uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Przesłanką do tak częstej zmiany przepisów prawnych jest troska o wzrost bezpieczeństwa na drogach. Kolejna nowelizacja miała wejść w życie od 1 stycznia 2016 r., ale została odroczona o rok z powodu braku odpowiedniej infrastruktury, czyli braku Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy.

Bezpieczeństwo na polskich drogach

Od ponad dziesięciu lat systematycznie wzrasta bezpieczeństwo na naszych drogach. Spada przede wszystkim liczba ofiar śmiertelnych i rannych. Decydujący wpływ ma na to budowa autostrad, obwodnic i remonty dróg lokalnych. Mimo tego Polska nadal znajduje się w niechlubnej czołówce państw europejskich, gdzie liczba ofiar śmiertelnych przekracza 8 osób na 100 tys. mieszkańców. Podobne wskaźniki ma Bułgaria, Rumunia i Grecja. Dla porównania – w Anglii czy Hiszpanii liczba ta wynosi 2-4 osób, a w Niemczech i Francji 4-6.

Największa liczba ofiar śmiertelnych występuje w wypadkach spowodowanych przez młodych kierowców (18-24 lat). Najczęściej wynika to z:

 • braku umiejętności i doświadczenia,
 • brawury,
 • nadmiernej prędkości,
 • jazdy po alkoholu – zwłaszcza po imprezach w weekend,
 • nieprzestrzegania przepisów – używanie telefonów komórkowych, przewóz nadmiernej liczby osób.

Za to też przyznawane są punkty karne dla niedoświadczonego kierowcy.

Kiedy młody kierowca traci prawo jazdy

W rozumieniu przepisów prawa drogowego młody kierowca to osoba, która uzyskała prawo jazdy w ciągu ostatniego roku. Nie ma znaczenia wiek metrykalny. Nie ma znaczenia również data zdania egzaminu, liczy się tylko data odebrania prawa jazdy. Dopuszczalne punkty karne dla młodego kierowcy to 20. Po ich „zdobyciu” kierowca traci nie tylko prawo jazdy, ale także uprawnienia do kierowania pojazdami. Oznacza to, że musi ponownie ukończyć cały kurs i przystąpić do egzaminu teoretycznego i praktycznego. W tej sytuacji robią się już poważne koszty (kurs ok. 1,3 tys. zł plus egzamin). Po uzyskaniu ponownych uprawnień, kierowca znowu przez rok będzie traktowany jako młody kierowca.

Strata prawa jazdy wszystkich kategorii

Jeżeli ktoś posiada np. prawo jazdy kat. A oraz B i oba nie mają 1 roku, to w przypadku przekroczenia 20 pkt traci oba, bez względu na to, którym pojazdem dopuścił się wykroczeń.

Młody kierowca nie ma możliwości odrobienia punktów na kursach w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Takie prawa mieli tylko kierowcy z limitem 24 pkt, czyli posiadający prawo jazdy ponad rok. Ale i to zostało zniesione.

Za co punkty karne dla młodego kierowcy

Za każde wykroczenie drogowe policjanci nakładają mandat oraz punkty karne zgodnie z obowiązującymi taryfikatorami. Najczęściej punkty przyznawane są za:

 • przekroczenie prędkości – za 50 km powyżej dopuszczalnej odbierane jest prawo jazdy bez względu na liczbę punktów,
 • jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków – 10 pkt (przy dużej zawartości utrata prawa jazdy),
 • przekraczanie linii ciągłej – 6 pkt
 • wymuszenie pierwszeństwa – 4 pkt,
 • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym – 10 pkt,
 • przejazd na czerwonym świetle – 6 pkt,
 • naruszenie zakazu wyprzedzania – 5 pkt.

Kierowcy powinni pamiętać, że punkty się sumują. W trakcie jednego wypadku drogowego (10 pkt) możemy dodatkowo dostać 5 pkt za przekroczenie prędkości, 5 pkt za zakaz wyprzedzania i 5 pkt za brak zapiętych pasów. Suma 25 pkt dla młodego kierowcy oznacza utratę uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, dla kierowcy z ponadrocznym doświadczeniem (limit 24 pkt) oznacza utratę prawa jazdy i konieczność zdawania egzaminu, nie musi jednak ponownie chodzić na kurs.

Przed naciśnięciem pedału gazu warto więc pomyśleć o bezpieczeństwie (swoim i innych), konsekwencjach i ewentualnych kosztach. Szczególnie punkty karne młodego kierowcy mogą okazać się dotkliwe.

11 replies on “Punkty karne dla młodego kierowcy”

 1. Fela pisze:

  Najmłodsi kierowcy są najgorsi, przede wszystkim dlatego, że chcą zaimponować innym. Na nich nie działają punkty karne, ani mandaty. Trzeb robić filmiki do internetu, pokazujące skutki, bo tylko to teraz trafia do młodych.

  • Maja pisze:

   Nie koniecznie. Bardziej to wynika z faktu że mam prawko pół roku to juz umiem jezdzic i moge hojraczyć. Do pierwszej stłuczki które nauczy pokory jak trzeba bedzie zapłacić za naprawę samochodu.

 2. policja pisze:

  U młodych kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż 3 lata powinna być krótka piłka. Pierwszy mandat i punkty karne to ostrzeżenie. Pierwsze i ostatnie. Drugie to zabranie prawa jazdy i oddanie po wyjeżdżeniu 20 godzin z instruktorem.

 3. agata pisze:

  Moim zdaniem punkty karne powinne byc przyznawane na tą kategorię kturą się poruszaliśmy np. jadąc motorem przekraczamy prędkość dostajemy punkty na kategorię A a nie na wszystkie kategorie kture posiadamy, przeciez robiąc prawko zdawalem na każde oddzielnie !!!

 4. Kaczka pisze:

  A ja wam powiem że mam prawo jazdy od roku i każdego kierowcę z większym stażem opierdzielilbym na torze bez żadnego wysiłku jadąc zwykła toyota Aygo czy peugeotem 206 i nie uważam że młodzi kierowcy powinni być traktowani gorzej umieją jeździć to będą żyć nie umieją szkoda o jednego idiotę mniej

 5. Kierowca rajdowy z papierami pisze:

  Jestem mlodym kierowca .. Mam , a raczej mialem prawo jazdy przez 1,5 roku.. Dzis odebrano mi je za 3 wykroczenie.. Wielu osobom wydaje sie ze taki staz jazdy to Nic.. Tylko ze prowadzilem dziesiatki samochodow od kiedy zaczalem dosiegac do pedalow auta.. Jezdzilem po kazdej mozliwej nawierzchni I kazdych mozliwych warunkach..wyprowadzania auta z poslizgu , jakiejkolwiek podsterownoscii nadsterownosci weszlo mi w nawyk gdy doszkolalalem to na wolnych , opuszczobych terenach .. Przez te 1,5 roku legalnej jazdy po drogach doszedlem do wniosku ze osoby majace prawo jazdy 20 lat powinny obejmowac te same przepisy.. Moze I mlody kierowca , ale z drygiem I zylka do jazdy , ktory czuje I zna mozliwosci pojazdu ktory prowadzic I ogarnia jak dzialaja prawa fizyki I sily oddzialujace na auto w zakretach itp.. Ale kazdy I tak powie , ” ma prawko od roku, auto od starych I stwarza zagrozenie na drodze.. Nie dawac takiemu wgl uprawnien.. ” spojrzcie w koncu na mlodych pod tym kontekstem 😉 nie broniac czy ublizajac nikogo oczywiscie..;)

 6. Stary dziad pisze:

  Idiotyzm z tymi przepisami, jak czytam komentarze to mnie krew zalewa

 7. Ania pisze:

  Młodych kierowców powinno się dodatkowo edukować, a nie wyjeździć daną liczbę godzin jak to jest teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *