Zabranie prawa jazdy za punkty karne

Zabranie prawa jazdy za punkty karne
4.6 (91.43%) 14 vote[s]

Obecnie prawo jazdy może być zatrzymane ze względu na znaczne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Jednak nie tylko – także z powodu rażącego naruszenia kodeksu drogowego. Nadal bardzo często prawo jazdy jest odbierane ze względu na przekroczenie limitu punktów karnych.

Punkty karne a zabranie prawa jazdy – jak to jest w praktyce? Limit to dwadzieścia cztery punkty na rok. Po tym czasie są one anulowane, jeśli tylko mandaty zostały opłacone. Należy jednak pamiętać, że w przypadku przekroczenia liczby punktów w danym roku nie można liczyć, iż zostaną one wykasowane bez konsekwencji. Nawet jeśli nie zdarzy się to w danym roku, to odpowiednie urzędy mogą upomnieć się o wykonanie odpowiedniej procedury później. Z tego powodu warto od czasu do czasu sprawdzić, ile punktów karnych ma się na koncie.

Utrata prawa jazdy za punkty karne

Kiedy zabierają prawo jazdy za punkty karrne? Taka możliwość grozi kierowcy, który przekroczył limit dwudziestu czterech punktów. Nie zawsze dzieje się to podczas policyjnej kontroli, ale i na to należy być przygotowanym. Prawo jazdy rzadko bywa zatrzymywane od razu. Taka możliwość zazwyczaj nie pojawia się, gdy powodem jest jedynie przekroczenie limitu punktów karnych. W takiej sytuacji otrzymuje się list od odpowiedniego w danym rejonie urzędu (najczęściej nadawcą jest Urząd Wojewódzki lub Urząd Miasta), by odnowić swoje uprawnienia. Zazwyczaj proces ten jest krótszy niż uzyskiwanie prawa jazdy po raz pierwszy. Po zdaniu odpowiednich testów, punkty są kasowane, a prawo jazdy jest zwracane.

Kiedy policjant zabiera prawo jazdy

Możliwość zabrania prawa jazdy za punkty karne pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy dany kierowca ma już na koncie przekroczony limit, jednak nadal porusza się po drodze. Taka informacja dociera do policjantów i mogą oni odebrać prawo jazdy podczas kontroli. Możliwość odebrania prawa jazdy za punkty pojawia się także wtedy, gdy dany kierowca zbierze odpowiednią ilość punktów za jednym razem. Może się to zdarzyć w przypadku, gdy policja posiada wideo-rejestrator – wtedy przestępstwo jest dokładnie udokumentowane.

By uniknąć utraty prawa jazdy, najlepiej jest poruszać się po drodze zgodnie z nowymi przepisami ruchu drogowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na prędkość pojazdu w terenie zabudowanym, ponieważ obecnie za znaczne przekroczenie szybkości grozi nie tylko wysoki mandat, ale również duża liczba punktów karnych (nawet dwadzieścia), a także natychmiastowe odebranie prawa jazdy.

Sprawdź ile masz punktów karnych

By uchronić się przed niespodziewanym zatrzymaniem prawa jazdy z powodu zbyt dużej liczby punktów karnych, wystarczy sprawdzić, jaka jest obecna liczba naliczonych punktów karnych. Teraz trzeba to sprawdzać na komisariacie, ale już niedługo dostępny będzie oficjalny system, gdzie każdy kierowca będzie mógł sprawdzić liczbę punktów. Dzięki sprawdzeniu liczby punktów karnych, szybko można wyjaśnić sytuację, co zaoszczędza wielu możliwych problemów w przyszłości w przypadku, gdy liczba punktów została przekroczona. Najlepiej jest jednak nie łamać przepisów, ponieważ część wykroczeń nadal jest karana dużą liczbą punktów, przez co szybko można stracić uprawnienia.

5 replies on “Zabranie prawa jazdy za punkty karne”

 1. Formoza pisze:

  Nie powinno być tak, że przy jednym zatrzymaniu naliczają punkty za kilka wykroczeń. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, a oni walą jeszcze za przekroczenie ciągłej linii i zakaz wyprzedzania – za taką kumulację można od razu stracić prawo jazdy jak się już wcześniej miało. I ma się cztery kary za jedno przewinienie.

  • kolorofony na dachu pisze:

   Jasne, powinni może pogrozić palcem a nie dać mandat i punkty karne? Najlepsze jest to, że każdy cwaniaczek myśli, że nic takiego nie zrobił, bo przecież on jeździ szybko i bezpiecznie a inni mają uważać i zjeżdżać na pobocze jak pan jezdni jedzie.

 2. alf pisze:

  dla kierowców którzy jadą 90 km/h w terenie zabudowanym, a dodatkowo wyprzedzają na podwójnej ciągłej często na przejściach dla pieszych powinno się dodatkowo kary aresztu stosować albo prac społecznych!!!

 3. Kosznik pisze:

  No bez jaj, niektórzy by chcieli żeby za wszystko zabierali prawo jazdy. Każdy może popełnić błąd, już nie piszcie, że jesteście tacy super kierowcy wszyscy i nikt nigdy nie depnął w zabudowanym nieco szybciej. Zwłaszcza, że znaki ustawiają bez sensu, dwa domy na krzyż, droga szeroka, ale oczywiście ograniczenie do 50 a może i 40 km/h na godzinę, A że teren „zabudowany” to się miśki w krzakach czają i zabierają prawko taśmowo.

 4. Sebastian pisze:

  Dzień dobry. Trochę sie nie zgadza w kwesti prawnej to co pan pisze. Albowiem po przekroczeniu liczby punktów odpowiedni urząd nie wzywa do odnowienia uprawnienia tylko do odbycia egzaminu kontrolnego sprawdzającego kwalifikacje pod rygorem utraty uprawnień. A to duża różnica bo oznacza ze po zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy za punkty uprawnienia sie nadal posiada. Dopiero nie stawienie sie na egzamin w zakreślonym terminie lub negatywny wynik egzaminu powoduje utratę uprawnieni i konieczność starania sie o ich przywrócenie bądź odnowienie zwał jak zwał czyż nie tak? Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *