Wyprzedzanie na podwójnej linii ciągłej

Wyprzedzanie na podwójnej linii ciągłej
4.7 (94.47%) 76 vote[s]

Wbrew pozorom, w Prawie o Ruchu Drogowym nie ma zapisu zabraniającego wyprzedzania w przypadku, gdy pomiędzy jezdniami mamy podwójną linię ciągłą. Ale nie ma się z czego cieszyć, bo przepis jest jeszcze bardziej restrykcyjny.

W taryfikatorze mandatów opisano to jako niestosowanie się do znaku „P-4”, czyli podwójna linia ciągła. Oznacza to wprost, że nie tylko nie można wtedy wyprzedzać, ale nawet na podwójną linię ciągłą najechać. Każde najechanie na podwójną linię ciągłą skutkować więc może mandatem.

Warto także pamiętać, że zarówno znaki pionowe, jak i poziome, mają dla kierowcy takie same znaczenie. Często mniej doświadczeni kierowcy próbują tłumaczyć, że nie było zakazu wyprzedzania, dlatego zdecydowali się na manewr wyprzedzania innego pojazdu. Tymczasem coraz częściej zarządcy dróg decydują się na zdejmowanie znaków, które są powtórzeniem oznakowania poziomego. Sama linia podwójna ciągła wystarcza bowiem do tego, by zabronić kierowcy jej przekraczania i tym samym wyprzedzania.

Niestosowanie się do znaku „P-4” podwójna linia ciągła – 200 zł i 5 punktów karnych

3 replies on “Wyprzedzanie na podwójnej linii ciągłej”

  1. Kenzo pisze:

    To nie tylko wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, ale też na zakazie wyprzedzania i przede wszystkim na przejściu dla pieszych. Niezła kumulacja 🙂 Całe szczęście, że nikt nie przechodził. Ale to ul. Leśna w Redzie, znany przecież tor wyścigowy, na którym można spróbować ile fabryka dała, bo misiów z drogówki tam nie uświadczysz.

  2. Minia pisze:

    No tak, bo oczywiście jest gwiazdorowi za wolno. Ograniczenie do 20 km/h jest dla większości kierowców w Polsce niewykonalne. Głównie dlatego, że właśnie za prędkość punkty karne i mandaty są śmiesznie niskie. Nie ma porównania z innymi krajami i to także takimi, w których zarabia się tak samo jak w Polsce. Na Słowacji są mandaty znacznie wyższe niż w Polsce.

  3. On pisze:

    Jak zarabiasz prosta mu kilka tysięcy miesięcznie to dla ciebie żaden problem ale ja ktoś ma 2 tyś brutto???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *