Punkty karne dla obcokrajowca

Punkty karne dla obcokrajowca
4.5 (89.17%) 24 vote[s]

Kierowcę będącego obcokrajowcem dotyczą wszystkie przepisy ruchu drogowego danego kraju. Nieznajomość prawa oczywiście szkodzi i nawet w przypadku obcokrajowca mandat jest zazwyczaj taki sam, jak wtedy, gdy przestępstwa dopuści się osoba będąca mieszkańcem danego kraju. Jednak obcokrajowiec nie poniesie wszystkich konsekwencji – jakiej kary nie można nałożyć na osobę niebędącą obywatelem danego kraju?

Czy obcokrajowiec może dostać mandat? Jak najbardziej. Zapominało o tym wielu kierowców przebywających zagranicą, jednak policja ma możliwość wystawienia mandatu na miejscu, jak i wysłania go na adres miejsca zamieszkania kierowcy. Mandat dla obcokrajowca jest wystawiany tak samo, jak w każdym przypadku i z tych samych powodów. Taką karę wymierza się w przypadku standardowych wykroczeń – między innymi przekroczenia prędkości i braku odpowiednich dokumentów i uprawnień. Wysokość nałożonej kary jest taka sama, jak w przypadku obywateli danego kraju.

Warto sprawdzić wcześniej, czy na terenie danego kraju kary za to samo wykroczenie nie są wyższe, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Tak samo jest w przypadku Polaków, którzy są kierowcami na terenie innych krajów – mandaty są obecnie wysyłane na adres stałego zameldowania, co obecnie jest często wykorzystywane. Jednak w przeciwieństwie do osób będących obywatelami danego kraju, punkty karne dla obcokrajowca nie są nakładane w żadnej z wymienionych sytuacji. Policja nie ma do tego uprawnień. Obecnie taka sytuacja dotyczy zarówno obcokrajowców w Polsce, jak i Polaków w innych krajach Unii Europejskich.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że problem został już zauważony i w 2016 roku ma zostać wprowadzony ujednolicony system punktów karnych. To oznacza, że policja w każdym z krajów Unii Europejskiej będzie miała możliwość nałożenia punktów karnych. Będą one naliczane w specjalnym systemie i będą mogły być podstawą do zatrzymania prawa jazdy w przypadku przekroczenia dozwolonej liczby. Dane do systemu będą pozyskiwane z baz danych policji wszystkich krajów Unii Europejskiej, co budzi wątpliwości, jeśli chodzi o ochronę danych osobowych.

Takie działanie ma na celu nie tylko stworzenie wspólnej bazy. Prace nad systemem trwają nadal, ponieważ konieczne jest również choć minimalne ujednolicenie przepisów w całej Unii Europejskiej w taki sposób, by za podobne przestępstwo nie była przyznawana zupełnie inna liczba punktów karnych. W podobny sposób ma być również rozwiązana sprawa mandatów – ujednolicona ma być między innymi lista wykroczeń, za które można otrzymać tego rodzaju karę.

Takie działanie okazuje się konieczne, by powstrzymać plagę piratów drogowych na terenie Unii Europejskiej. Choć w wielu krajach dopuszczalna jest na przykład większa szybkość jazdy, jednak wielu obcokrajowców przekraczało dozwoloną prędkość nie ze względu na nieznajomość prawa, a celowo, bo byli de facto bezkarni. W końcu nie groziło im odebranie prawa jazdy. Po zmianie przepisów możliwe będzie także postawienie obcokrajowca przed sądem danego kraju za wykroczenia drogowe, co do tej pory było mocno utrudnione.

2 replies on “Punkty karne dla obcokrajowca”

  1. poradnik pisze:

    Najlepszy myk, jaki można zrobić przy mandacie za zdjęcie z fotoradaru, to podać, że samochód prowadził obcokrajowiec. Im bardziej egzotyczne państwo, tym lepiej. Nie będzie wtedy nie tylko punktów, ale też mandatu, bo przecież nie wyślą mandatu do pana z Laosu.

    • państwo prawa pisze:

      Żebyś się nie zdziwił, jak sprawdzą ci IP i przyduszą bucikiem Macierewicza i Ziobry! Skończy się cwaniakowanie, mam nadzieję, że w końcu się za was wezmą i na polskich drogach nie będzie jak właśnie w Kambodży czy Laosie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *