Wymuszenie pierwszeństwa przejazdu

Wymuszenie pierwszeństwa przejazdu
5 (100%) 8 vote[s]

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to druga z najczęściej występujących – po przekraczaniu dozwolonej prędkości i niedostosowaniu prędkości do panujących na drodze warunków – przyczyn wypadków drogowych w Polsce. W wyniku tego wykroczenia dochodzi też do najgroźniejszych w skutkach wypadków.

Wykroczenie popularnie zwane wymuszeniem pierwszeństwa, a kodeksowo nieustąpieniem pierwszeństwa, jest bardzo częstym zachowaniem na drodze, głównie ze względu na to, że jest co najmniej kilkanaście różnych sytuacji, w których kierowca może popełnić błąd i doprowadzić do groźnej sytuacji.

Najczęściej do kolizji i wypadków z tego powodu dochodzi na skrzyżowaniach bez sygnalizacji świetlnej, ale zdarzają się też w miejscach, gdzie są światła, więc nie można się zapominać.

Tak, jak na prezentowanym tu przez nas materiale filmowym, na którym kierowca samochodu miał wprawdzie światło zielone, ale skręcając w prawo nie przepuścił rowerzysty, zajeżdżając mu drogę, mimo tego, że zarówno piesi, jak i rowerzyści mieli światło zielone.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu: do 500 zł mandatu i 6 punktów karnych.

2 replies on “Wymuszenie pierwszeństwa przejazdu”

  1. Słoń na rowerze pisze:

    W tym miejscu kierowcy bardzo często mają w d… rowerzystów. Permanentnie zatrzymują się przed przejściem dla pieszych, zastawiając drogę rowerową. Zwłaszcza latem, kiedy widoczność jest przecież doskonała, dni długie i nie ma żadnych kłopotów z tym, żeby dostrzec kogoś kto przecież ma zielone światło. Ale trzeba chcieć… Pozdrowienia dla gdyńskich rowerzystów 🙂

  2. Biker pisze:

    Bo dla większości kierowców rowerzyści są niewidzialni. Niezależnie od tego czy mają światła, odblaski, migające czy inne – zawsze jest z 5 wymuszeń na moim odcinku do pracy, a mam niecałe 4 km przez miasto. Gdybym miał kamerkę, to takie filmy mógłbym wysyłać codziennie, bo to co się dzieje na drogach to jest jakaś masakra. Ale wszystko przez to, że punkty karne są u nas źle skonstruowane. Za wymuszenie pierwszeństwa 6 punktów, czyli można zrobić tak 5 razy, żeby stracić prawo jazdy. 5 razy stworzyć zagrożenie życia żeby zabrali prawo jazdy – takie rzeczy tylko w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *