Limit dwudziestu czterech punktów karnych w ciągu roku to wartość, którą łatwo jest przekroczyć. Dlatego też warto wiedzieć, kiedy punkty karne zostają automatycznie anulowane.
Obecnie punkty karne naliczane są za więcej wykroczeń – surowiej jest karane na przykład przekroczenie prędkości, zwłaszcza w terenie zabudowanym. Wiedząc, ile ma się punktów karnych, można starać się unikać większych wykroczeń w ciągu roku, by kasowanie punktów karnych nastąpiło automatycznie. Jeśli liczna punktów karnych jest bardzo duża, można spróbować wykasować ich część.
Jak skasować punkty karne
Jak się kasuje punkty karne? Wykasowanie części punktów karnych z konta jest możliwe poprzez udział w specjalnym reedukacyjnym kursie. Obecnie nadal trwa on tylko kilka godzin, a jego cena to około trzysta złotych. Możliwe jest przeprowadzenie go dwa razy w ciągu roku. Niedługo ma się to jednak zmienić. W przypadku starego kursu możliwe było wykasowanie jedynie sześciu punktów karnych. Uczestnictwo w nowym ma anulować wszystkie naliczone punkty, ale czas jego odbywania się to cztery dni, podczas których trzeba być obecnym na zajęciach. Ponadto, odbycie kursu będzie możliwe dopiero po przekroczeniu dwudziestu czterech punktów karnych, co skutkuje odebraniem prawa jazdy. Dla osób, które utrzymują się z kierowania pojazdem, jest to sytuacja bardzo niekomfortowa. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na tego typu przerwę w pracy, dlatego lepiej jest pilnować liczby punktów i nie dopuszczać do zbytniego zbliżenia się do limitu. Najłatwiej jest to zrobić kierując pojazdem zgodnie z odpowiednimi przepisami ruchu drogowego.
Kiedy przedawnią się punkty karne
Jak skasować punkty karne? Jeśli nie ma się zamiaru uczestniczyć w kursie, jedynym rozwiązaniem jest czekanie na przedawnienie się punktów. Jednak i w tym przypadku jakiś czas temu nastąpiła zmiana. By zmobilizować kierowców do terminowych opłat mandatów, wprowadzono przepis, który mówi, iż anulowaniu ulegają tylko punkty z opłaconych mandatów. Oznacza to, że jeśli z powodu zaskarżenia mandatu do sądu opłata za niego nie została uiszczona, punkty karne figurują na koncie kierowcy. Warto o tym pamiętać, ponieważ system nie rozróżnia punktów tego typu od innych – są one sumowane. Dlatego też warto zawsze znać aktualną liczbę punktów karnych, by uniknąć odebrania prawa jazdy na tej podstawie.
Mandat bez punktów karnych
Dlatego też jeśli to możliwe najlepiej jest unikać sytuacji, w których naliczane są punkty karne. Które wykroczenia są karane w ten sposób, można przeczytać na przykład w taryfikatorze punktów karnych. W przypadku punktów naliczonych w przypadku, gdy przekroczenie prędkości zarejestrował fotoradar, można zdecydować się na zapłatę wyższego mandatu bez naliczania punktów karnych. To przydatne w sytuacji, gdy niemożliwe jest dokładne zidentyfikowanie kierowcy, co zdarza się bardzo często, ponieważ mandaty tego typu przychodzą dopiero po pewnym czasie. Można czasem skorzystać z tego sposobu w przypadku, gdy liczba punktów karnych jest już naprawdę duża, a przystąpienie do kursu reedukacyjnego starego typu nie jest akurat możliwe.
Kasowanie punktów karnych powinno się odbywać nie po określonym czasie, ale przejechaniu konkretnej liczby kilometrów. Co mi po roku, jak w rok robię 150 tys. km za kółkiem, a inni w tym czasie przejadą 10 razy mniej kilometrów? Gdzie tu sprawiedliwość?
A co ma za znaczenie ile jeździsz???? Skoro częściej łamiesz przepisy drogowe, to powinieneś być częściej karany. Proste i logiczne. Prawda jest taka, że punkty karne i tak często są zamiatane pod dywan i można ich uniknąć. Więc bez przesady. Jak złodziej częściej kradnie, to powinien mieć niższe kary?