Jak sprawdzić punkty karne

Jak sprawdzić punkty karne
4.2 (83.78%) 37 vote[s]

Liczba punktów karnych to interesujący temat dla wielu kierowców. Jak wiadomo, po przekroczeniu dwudziestu czterech punktów karnych najczęściej odbierane jest prawo jazdy. By tego uniknąć, można było przejść kurs zmniejszający liczbę punktów karnych lub po prostu pilnować, by nie przekroczyć dopuszczalnej ich ilości. Jak można to zrobić?

Jak zwykle pierwszą i najprostszą odpowiedzią jest – przestrzegać przepisów. Nie zawsze się to jednak udaje, co może skutkować różnymi nieprzyjemnościami i punktami karnymi. W przypadku, gdy kierowcy grozi odebranie prawa jazdy, warto dowiedzieć się, jak można uniknąć dodatkowych punktów karnych, na przykład za zdjęcie z fotoradaru. Podstawowy sposób – czyli pilnowanie liczby punktów karnych, nie jest obecnie jednak taki prosty – nadal niemożliwe jest wiarygodne sprawdzenie liczby punktów karnych przez internet.

Gdzie sprawdzić punkty karne

Nowy system, który umożliwiałby każdemu obywatelowi sprawdzenie liczby punktów karnych bez wychodzenia z domu, miał wejść już w styczniu 2016 roku, jednak nadal jest niedostępny. Wiele osób zadaje sobie więc pytanie: gdzie sprawdzę punkty karne? Każdy kierowca może to zrobić, udając się na najbliższą komendę policji. Choć takie działanie wydaje się czasochłonne i niepotrzebne, to jednak z takiej wizyty można odnieść korzyść w postaci wiedzy o tym, ile punktów karnych brakuje do odebrania prawa jazdy. Na komendzie jest możliwe również wydrukowanie oświadczenia o liczbie punktów karnych, które jest potrzebne w pracy zawodowym kierowcom. Niestety – wydrukowanie takiego dokumentu jest płatne.

Sprawdzanie punktów karnych w Internecie

Jak sprawdzić punkty karne nie wychodząc z domu? Choć oficjalny system sprawdzania punktów karnych nie jest jeszcze dostępny, w internecie można spotkać wiele stron, oferujących tego typu usługę. Należy jednak uważać – większość z nich jest niewiarygodna, wykonanie usługi wymaga wysłania wiadomości SMS, która zazwyczaj nie jest darmowa, a dodatkowo jest zgodą na otrzymywanie kolejnych płatnych wiadomości SMS. Ponadto, nie należy na stronach tego typu podawać wrażliwych danych, takich jak pesel lub numer dowodu osobistego. Takie informacje mogą zostać wykorzystane do celów przestępczych, o czym wiele osób zapomina. Najlepiej poczekać z wykorzystywaniem tego typu systemów, do włączenia systemu oficjalnego.

Punkty karne poda policjant podczas policyjnej kontroli?

Gdzie sprawdzić punkty karne do czasu włączenia oficjalnego systemu internetowego? Wiele osób uważa, że sprawdzenie liczby punktów karnych jest możliwe podczas policyjnej kontroli, jednak nie jest to prawdą. Dostęp do pełnych danych jest możliwy tylko na komendzie. Choć policjant podczas kontroli może nałożyć kolejne punkty karne, to jednak nie zawsze ma możliwość sprawdzenia ich dotychczasowej liczby i zwykle tego nie robi. Dlatego też zawsze warto wiedzieć, ile do tej pory uzbierało się punktów, by w przypadku wykroczenia, przekroczenie ilości punktów karnych nie było niespodzianką.

Dla osób, które posiadają wysoką liczbę punktów, pocieszeniem może być informacja, że punkty karne są kasowane po roku od wykroczenia, co pozwala na uniknięcie odebrania prawa jazdy. Najlepiej zaś jeździć zgodnie z przepisami, co pozwala na uniknięcie jakichkolwiek kar.

3 replies on “Jak sprawdzić punkty karne”

  1. seba pisze:

    To jest właśnie zaskakujące. Jak oglądam „Uwaga pirat” na TVN to jedni mówią, że punktu można sobie sprawdzić na każdym komisariacie, a inni policjanci drogówki na miejscu informują dokładnie i nawet mają daty wykroczeń. To kto w końcu ma rację?

  2. oszukany pisze:

    Nie dajcie się nabrać na stronki czy maile, w których wysyłają numer, na który wystarczy wysłać sms żeby sprawdzić liczbę punktów karnych. To nie działa! A za smsa biorą 12 zł, a czasem nawet 20!!!! To ściema i wyłudzanie pieniędzy od naiwnych, nie dajcie się zrobić w balona, jak ja…

  3. prokom software pisze:

    MSWiA buduje ten swój CEPiK 3.0 i niby każdy będzie mógł sprawdzić punkty karne w internecie, ale od trzech lat o tym słyszę i zawsze w grudniu pojawia się informacja, że niestety nie w tym roku… Ale firma informatyczna pewnie kasuje co trzeba, więc wszystko jest zgodnie z planem, prawda, panowie posłowie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *